Achievements

 

Year 2019 / 2020 Men’s Section Ladies Section
Club Singles Champions Graham TUCK Glenda SWANN
Club Champions – Runner-ups Clive  Gilmore Shirley Crapper
Club Pairs – Winners
Club Pairs – Runner-ups
President’s Handicap – 100 Up
Winners
President’s Handicap – 100 up
Runner-ups
Minor Singles – Winner M Lanigan
Minor Singles – Runner-up R Figgins
Club Triples – Winners
Club Triples – Runner-ups
Mixed Pairs – Winners
Mixed Pairs – Runner-ups
Individual Challenge –
Joint Winners
 Ron Hayes & Lyn Harford
Alec Treacher Medal Jean Thomson Medal
Winner
Best First Year Bowler
Pennant Selectors Award
Night Pennant – Most Consistent

 

 

Year  2018 / 2019 Men’s Section Ladies  Section
Club Singles           Champions Ron Coe Annette Lander
Club Champion –
Runner-ups
Bill Harris Shirley Crapper
Club Pairs – Winners S Hillam
P Watson 
L Harford
C Cameron
Club Pairs Runner-up A West
P McMahon
G Swann
M Millar
President’s Handicap
100 up  – Winner
G Schilg  B Sorensen
President’s Handicap – Runner-up W Larsen G Swann
Minor Singles Not Held
Minor Singles Runner-up Not Held
Club Triples Winners J Baker
J Herrald
E Azzopardi
Club Triples  Runner-up R Hayton
S Hillam
P Watson
Mixed Pairs Winners V Markby P Watson
Mixed Pairs Runner-up J Seymour ,L Hayes (Sub),
I Sanderson
ALEC TREACHER  MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner N Greenwood G Greenway
Best First Year Bowler  G Schilg  
Pennant Selection Awards    K Armstrong
Individual Challenge R Hayes
Night Pennant
Most Consistent
 G Wills  

Year   2017 / 2018 Men’s Section Ladies  Section
Club Champion                      I Sanderson  B Hassold
Club Champion –
Runner-up
 M Brennan  M Millar
Club Pairs I Sanderson
J Lander 
C Gregory
J Seymour
Club Pairs Runner-up R Coe C Gilmore G Swann M Millar
President’s Handicap
100 up 
 P McMahon  C Gregory
President’s Handicap – Runnerup  N Greenwood  N Kruize
Minor Singles  P McMahon
Minor Singles Runner-up R Weir
Club Triples J Baker
J Herrald 
E Azzopardi 
Club Triples Runner-up C Gilmore
R Coe
G Tuck J Lander (Sub)
Mixed Pairs G Tuck  H Wilson
Mixed Pairs Runner-up I Sanderson J Seymour
ALEC TREACHER  MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner H Barry  H Barry 
Best First Year Bowler  B Moloney  
Pennant Selection Awards     B Moloney
Individual Challenge    R Larkin
Night Pennant
Most Consistent
 M Byron  

Year   2016 / 2017 Men’s Section Ladies  Section
Club Champion                 G Tuck  J Seymour
Club Champion –
Runner-up
 A West G Swann
Club Pairs  G Crapper
P Watson
H Wilson
S Crapper
Club Pairs Runner-up  Alb Wilson G Tuck M Millar G Swann
President’s Handicap
100 up 
 G Price  G Swann
President’s Handicap – Runnerup  P Rubira  S McKenna
Minor Singles P Rubira
Minor Singles Runner-up N Greenwood
Club Triples M Brennam
Alb Wilson 
G Crapper 
Club Triples Runner-up C Ryan
P McMahon
A Benney
Mixed Pairs G Tuck H Wilson 
Mixed Pairs Runner-up T Cameron C Cameron
ALEC TREACHER  MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner CLIVE GILMORE  JOHN BEATTIE 
Best First Year Bowler  L Ryan  
Pennant Selection Awards     C Sherwood
Individual Challenge    G Greenway
Night Pennant
Most Consistent
 M Brennan

 

 

Year   2015 / 2016 Men’s Section Ladies  Section
Club Champion                      Phil Clements  Heather Wilson
Club Champion –
Runner-up
 Dan Evans  S Crapper
Club Pairs  E Azzopardi,
Dan Evans
 A Milligan,
V McIntyre
Club Pairs Runner-up  G Wills J Harford  G Swann, M Millar
President’s Handicap 100 up   M Byron  M Millar
President’s Handicap – Runnerup  K Kerkham T Darcy
Minor Singles  B Robertson
Minor Singles Runner-up  W Larsen
Club Triples C Gilmore M Bertoli
G Tuck  V Neil 
C Parker (S) V Lay (S)
Club Triples Runner-up P Oaten  B McLachlan
Dan Evans  G Swann Sub
         (L Harford)
P Clements (S)  T Darcy (S)
Mixed Pairs   Judy Seymour  Ian Sanderson
Mixed Pairs Runner-up   Annette Lander  Jeff Lander
ALEC TREACHER  MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner  Charles Geddes  Glenda Swann
Best First Year Bowler  P Rubira
Pennant Selection Awards 
                     Open  P Rubira
                     Women Only  B McLachlan
Night Pennant
Most Consistent
 M Byron

Year 2014 / 15 Men’s Section Ladies Section
 Club Champion  Jeff Lander  Shirley Crapper             
 Club Champion – Runner-up  K Darcy  M Millar
 Club Pairs  J Herrald
P Hanlon
 G Swann
M Millar
Club Pairs – Runner-up B Lay B Riky H Wilson C Gregory
 President’s Handicap – 100 Up  K Darcy  M Millar
 President’s Handicap – Runner-up  T Cameron  J White
 Minor Singles  J Hullin  
 Minor Singles – Runner-up  W Harris  
 Club Triples  G Blandfort  
 A Purdon  
 B Bell (s)  
 Club Triples – Runner-up  B Lumsden
 R Coe
 Alb Wilson (s)
 Mixed Pairs S Crapper G Crapper 
 Mixed Pairs – Runner-up J Seymour I Sanderson
 ALEC TREACHER MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
 Winner Maree Bertoli  Heather Wilson 
   
Best First Year Bowler  N Greenwood  
Pennant Selection Awards  –   Open
N Greenwood
                        Women Only  L Riky
Belle of the Green  C Gregory
Night Pennant Most Consistent  B Byma  
   
Year  2013 / 14 Men’s Section Ladies Section
 Club Champion  A West  L Harford
 Club Champion Runner up  J Davidson  V Lay
 Club Pairs  P Watson,
M Eames
 H Wilson
C Gregory
 Club Pairs Runner up  P Hanlon, J Herrald  G Swann, M Millar
 Presidents Handicap  J Herrald S Crapper
 Presidents H’cap Runner up  G Crapper  G Swann
 Minor Singles  R Brown  
 Minor Singles Runner up  N Russell  
 Club Triples  C Parker (S)  L Harford (S)
   G Tuck  C Cameron
 O Clark  V McIntyre
 Club Triples Runner up  T Hewitt (S)  S Crapper (S)
   J Herrald  R Barker
   P Oaten  T Darcy
 Mixed Pairs   G Crapper, S Crapper
 Mixed Pairs Runner up   B Alison, B Bell
   Alec Treacher Award  Jean Thomson Award
   Alec Treacher  Graham Crapper
     
 Best First Year Bowler  G Napper  
 Pennant Selectors Award    B Brown
 Belle of the Green    S Crapper
 Night Pennant Most Consistent  C Newbegin  


 YEAR 2012 / 13  Men’s Section  Ladies Section
Club Champion Damien Hodor Beverly  Sorensen
Club Champion – Runner-up Albert Wilson Shirley Crapper
Club Pairs P Watson M Eames V Neil,  B Sorensen
Club Pairs – Runner-up R Coe B Lumsden C Gregory, S Crapper
President’s Handicap – 100 Up R Brown G Swann
President’s Handicap – Runner-up J Davidson B Sorensen
Club Triples M Byron
W Larsen
J Hullin
Club Triples – Runner-up G Blandfort
B Bell
A Purdon
Mixed Pairs I Sanderson, J Seymour
Mixed Pairs – Runner-up M Eames, S McKenna
ALEC TREACHER MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner Albert Wilson Anna Milligan
     
Best First Year Bowler J Goodison A Hayes
Belle of the Green
Night Pennant – Most Consistent   P Watson
  

YEAR 2011 / 12 Men’s Section Ladies Section
Club Champion Geoff Tulloch Shirley Crapper
Club Champion – Runner-up Kevin Darcy Marilyn Millar
Club Pairs G Tulloch G Swann, M Millar
K Kerkham
T Hewitt (Sub)
Club Pairs – Runner-up R Coe, B Lumsden V Lay, H Wilson
President’s Handicap – 100 Up K Darcy
President’s Handicap – Runner-up K Kerkham
Club Triples G Tulloch L Harford
D Whiteman R Bell
K Kerkham  D Hodor (Sub) M Millar V Markby (Sub)
Club Triples – Runner-up C Newbegin J Bendtsen
S Fox M Bertoli
M Byron B Allison
Mixed Pairs G Tulloch, J Tulloch
Mixed Pairs – Runner-up J Harford, E Greig
ALEC TREACHER MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner J Hullin M Hall,    G Crapper
Best First Year Bowler S Doust
Belle of the Green S Crapper
Tuesday Pennant – Match C’tee Award J Bendtsen
Night Pennant – Most Consistent C Parker

YEAR 2010 / 11 Men’s Section Ladies Section
Club Champion Ron Coe Heather Wilson
Club Champion – Runner-up Kevin Kerkham Barbara Allison
Club Pairs G. Crapper D Whiteman A. Milligan V McIntyre
Club Pairs – Runner-up V. Spark I Sanderson T. Darcy C Gregory
President’s Handicap – 100 Up B Neil
President’s Handicap – Runner-up J Salter
Minor Singles C. Sherwood
Minor Singles Runner-up B. Neville
Club Triples D. Whiteman
K Kerkham
G Tulloch
Club Triples – Runner-up N. Rowe-King
B Bertoli
J Salter
Vice President’s Handicap M. Eames
Vice President’s H’cap- Runner-up G. Crapper
Mixed Pairs C Gregory, R Coe
Mixed Pairs – Runner-up A Lander J Lander
ALEC TREACHER MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner J Campbell D Whiteman J Ward
Best First Year Bowler R Stewart
Belle of the Green H Wilson
Tuesday Pennant – Match C’tee Award G Worth
Night Pennant – Most Consistent N Davey

YEAR 2009 / 10 RVBA VLBA
Club Champion Kevin Kerkham Jean Tulloch
Club Champion – Runner-up Bill Lumsden Jackie Leibel
Club Pairs B Wilson M Gabriel L Byma J Seymour
Club Pairs – Runner-up P Oaten T Hewitt V Markby J Ward
President’s Handicap – 100 Up T Hewitt J White
President’s Handicap – Runner-up G Blandfort L Byma
Minor Singles Not Held H Spence
Minor Singles Runner-up B Neville
Club Triples R Coe, M Houghton
B Lumsden L Harford
B Wilson G Swann
Club Triples – Runner-up R Ward A Lander
D Whiteman T Darcy
G Tulloch J White
Mixed Pairs A Lander, J Lander (sub J Ward)
Mixed Pairs- Runner-up V Lay, B Lay
ALEC TREACHER MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner J Lander E Greig
Best First Year Bowler P Stirling
Belle of the Green H Wilson
Tuesday Pennant – Match C’tee Award M Austin
Night Pennant – Most Consistent Graham Crapper

YEAR 2008 / 09 RVBA VLBA
Club Champion John Davidson Shirley Crapper
Club Champion – Runner-up Andrew Purdon Glenda Swann
Club Pairs K Kerkham P Dean B Allison, S Crapper
Club Pairs – Runner-up R Ward, A Purdon J Ward, V Markby
President’s Handicap – 100 Up K Kerkham M Millar
President’s Handicap – Runner-up J Harford J Hall
Minor Singles I Sanderson J Seymour
Minor Singles Runner-up M Lanigan L Byma
Club Triples R Coe,  B Lumsden, B Wilson
Club Triples – Runner-up P Watson, S Hillam, B Morgan
Club Fours – VLBA T Darcy, F Hubbard,  J Hall, M Millar
Club Fours – Runner-up VLBA S McKenna, J Newman, M Rowe, S Crapper
Vice President’s Handicap J Salter
Vice President’s H’cap- Runner-up R Brown
Mixed Pairs S Crapper, L Gates (Sub – G Tulloch)
Mixed Pairs- Runner-up H Wilson, J Harford
ALEC TREACHER MEDAL JEAN THOMSON MEDAL
Winner G Tulloch T Darcy
Best First Year Bowler B Byma
Belle of the Green M Millar
Tuesday Pennant – Match C’tee Award H Spence